Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin
Başlık Yazar

Metal Aksam Eskitme (Hardware Relicing)

22 Mar 2017, 09:23

Yapay eskitme tartışmaya açık bir konu. Kimileri beğeniyor, kimileriyse gitarın zaman içinde, çalınarak, doğal yollarla eskimesi gerektiğini savunuyor.

Yine de 20-30 sene beklemeye sabrı olmayan relic sevdalıları için, metal aksamın nasıl eskitilebileceği konusunda bir inceleme yazayım istedim.
Bunu bir kez denedim, sonuçları beni tatmin etti. Çok kereler denediğim, çok farklı yöntemler denediğim, uzmanı olduğum bir konu değil, baştan belirtmek isterim.

Gerekli malzemeler;
1- Havadar bir ortam
2- Demir-3-Klorür (az miktarda)
3- Peçete ve suluboya fırçası

Bu işlemi açık havada yapmak farz ve tercihen güneş altında daha iyi sonuç veriyor gibi geldi bana.
Demir3klorür kimyasal olmakla birlikte, muriatic acid (bildiğin hcl) gibi asit değil. Ele bulaşmasında sorun yok, yıkayınca çıkıyor. Pantolon, lavabo gibi yerlerde ise sorun. Dökmemeye bakın ve mutlaka eldiven - maske kullanın. Kuzen sağolsun bir ilaç şişesi verdi. Bu küçük şişeyle 30-40 gitarın metal kısımları yapılabilse gerek. İhtiyacınız olan miktar gerçekten az. Normalde krom kaplamaları tamamen sökmesi 5-6 dakika sürüyor. Çok hafif relic istiyorsanız 2-3 dakikayı geçirmeyin. Sonradan devam edilebildiği için geri dönülmeyecek kadar yıpratmamakta fayda var.

Önce peçeteye biraz demir3klorür emdirilir. Sonra bu peçete metal parçaya serilir ya da sarılır. Bu şekilde güneş altında bekletilir.
Tavsiyem 1 dakika bekletme, sonra parçayı suyla yıkayıp yine güneş altında kurumasını bekleme, sonucu gözleme ve işlemi başa alma şeklinde.
İstediğiniz kıvama gelince de işlem sonlandırılır.
Vidaları fotoğrafta göreceğiniz gibi bir plastik üzerine geçirerek suluboya fırçasıyla demir3klorür uygulayarak eskittim.
Fotoğraflarda gördüğünüz parçalar 3 dakika maruz kaldı demir3klorüre.
Öncesinde ince (600+) zımpara süreci kolaylaştırıyor. Sonrasında da yine bir hafif zımpara yapmakta fayda var.

Önemli noktalar;
- Metalin metale (gitar teli dahil) dokunacağı yerleri (örneğin tune-o-matic köprüdeki geçiş yerleri) eskitmeyin
- Peçete olabildiğince ince ve desensiz olmalı. Peçete üzerindeki kabartmalı desenler eskiyen yere kopyalanıyor. (Aynı durum peçete yüzeye tam yapışmazsa da geçerli. Zaten kimyasalın doğası itibariyle her yer aynı eskimiyor.)

Fotoğraflar ekte:
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
hackeiommi
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Metal Aksam Eskitme (Hardware Relicing)

23 Mar 2017, 00:31

dingdongdaddy gayet pratik bir yol doğrusu.

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı

24 May 2018, 23:17

Demir3klorür dışında ne kullanılabilir, marketten falan alınabilecek

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

25 May 2018, 00:04

Aklıma Perhidrol, tuz ve sirke geliyor.. Ama perhidrol bulman biraz sıkıntılı olabilir. Eskiden eczanelerde sulandırılmış karışımları bulunuyordu ama artık sadece kuaför malzemeleri satan yerlerden bulunabiliyor. O da 1 lt lik şişelerde ve gerçekten kullanacağın miktarın bayağı üstünde :D

EDIT: Şu eskitilen parçalar üzerinde zımpara yerine elektroliz ile pas kaldırma denenirse nasıl olurdu diye düşünmeye başladım :D

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı

25 May 2018, 10:37

Hee bende var ki perhidol baskı devre yapmak için kullanıyorum zaten bi deneyim onla

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

25 May 2018, 11:41

Şuradaki videoda dediğim malzemeler ile nasıl yapıldığını anlatmış. Daha kısa sürelerde uygularsan bence daha iyi olur ama :D

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı

25 May 2018, 18:39

EDIT: Şu eskitilen parçalar üzerinde zımpara yerine elektroliz ile pas kaldırma denenirse nasıl olurdu diye düşünmeye başladım :D
Çürür :D
Pas dökülür, biraz da malzemeden kaybedersin. Kaplamasına alaşımına göre süngerimsi olur muhtemelen.
Yalnız elektroliz dedin de, gümüşün gramı 2 küsür tl. Katota gümüş koyup kaplasak nasıl olur ki Resim

Bu arada oksitlenme olduğunda elinizi mavi/yeşil gibi bir renge boyayabilir. Temizlemek için Vikaul tavsiye ederim :P

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

25 May 2018, 19:41

Çürür :D
Pas dökülür, biraz da malzemeden kaybedersin. Kaplamasına alaşımına göre süngerimsi olur muhtemelen.
Yalnız elektroliz dedin de, gümüşün gramı 2 küsür tl. Katota gümüş koyup kaplasak nasıl olur ki Resim

Bu arada oksitlenme olduğunda elinizi mavi/yeşil gibi bir renge boyayabilir. Temizlemek için Vikaul tavsiye ederim :P
Ahahaha çok aşırı olarak değil. 24 VDC kaynak altında sadece pas gidene kadar falan diye düşünmüştüm. Sonuçta malzemenin paslanması ve zımparalanması da kendinden kaybı demek :D

Kullanıcı avatarı
Argetlam
Kayıtlı Kullanıcı

31 May 2018, 04:18

Aklıma Perhidrol, tuz ve sirke geliyor.. Ama perhidrol bulman biraz sıkıntılı olabilir. Eskiden eczanelerde sulandırılmış karışımları bulunuyordu ama artık sadece kuaför malzemeleri satan yerlerden bulunabiliyor. O da 1 lt lik şişelerde ve gerçekten kullanacağın miktarın bayağı üstünde :D

Baski devre sonrası bakır eritmek için kullanmak amacıyla perhidrol ve tuz ruhu aldım bir iki gün önce. Okul adına fatura kesmemiz lazım diyenler oldu. Artık zor veriyorlar. Aklınızda olsun. Bir de taşıma konusunda baya sıkıntı yaşadım. Toplu taşıma araçları girişinde arama yapıldığında her seferinde proje raporunu göstermek zorunda kaldım. Bunun gibi problemler çıkabiliyor.
Artemisia Stratocaster, Laney GS212IE Kabin, Randall Diavlo RD1H Kafa Amfi