Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Bıçak Kabzası Projesi

11 Ağu 2018, 22:49

Merhaba. Elimde aşağı yukarı 7 senedir mevcut bır bıçak namlusu bulunmaktaydı. Sapı iki parça plastik gibi birşeydi ve kullanılacak gibi değildi. Gün gelir de sap yaparım diye saklıyordum.
Eğlenceli olabileceğini düşünerek bir deneme yapmak istedim.

Projelerde genelde aksilik çıktığı ya da zaman bulamadığım için devam ettiremiyorum, konular yarım kalıyor. Bunun için çok uzun sürmeyeceğini de düşünerek bu projeyi bitirdikten sonra yayınlamaya karar verdim.

Bıçak namlusu aşağıdaki gibi. Üzerinde şekillendirmede kullanılan düşük gritli zımparanın izleri mevcut. Oldukça çirkin bir profili var. Namlunun sap kısmı yok, sapa tahmini iki pim ile bağlanacak.

Resim

Kiremit rengi bir ağaç gibi gözüken ağacın nasıl olacağını da merak ederek ve biraz daha koyu olmasını umarak "paduk" ağacı aldım. Kokusu hafif vanilyalı-tatlımtrak. Tung yağı ile bir deneme yapınca kiremit rengini güzel bir bordo rengi aldı. Bunun dışında 4mm pirinç pim, içi 4mm dışı 6 mm olan pirinç çubuk aldım. İki pim bıçağı sapa sabitleyecek, pirinç çubuk da iki parçayı tutmak, görsel ve olursa ip bağlamak için sapın ucunda bulunacak.
Resim
En son O 2 tarafından 12 Ağu 2018, 00:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Re: Bıçak Kabzası Projesi

11 Ağu 2018, 23:04

Önce bıçağın şekline müdahale etmem gerekiyor. Dremelin Ez-lock diskleri ile daha önce birkaç kesim yapmıştım. Profil üzerine asetat kalem ile şekli çizdim. Bıçağın sırt ucunun radyus merkezi, ağız kısmı ucunun radyus merkezinin yaklaşık iki katı mesafede olması biraz daha hoş ve kullanışlı bir profil olacağını düşündüm. Bıçağın sertliği fena değil, bu yüzden ısıl işlem yapma gibi bir zahmete girmeyeceğim.

Eğer evde nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, çok teknik detaya girmeden kısaca not olarak ekleyim:
*Isıl işlem yapacağınız metali(bıçak, iskarpela vs) pürmüzle kor haline gelene kadar ısıtın. Manyetik özellikleri kaybolduğunda istenilen sıcaklığa erişmiş demektir. Suyun içine daldırıyorsunuz. Derinlemesine sertleşen metali 2 saat kadar 200-250 derece fırına atıp gerilme giderme tavlaması yapıyorsunuz.

Resim

Bıçağın sırtını da yine dremel diski ile düzelttim. Son hali aşağıdaki gibi.
Resim

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

11 Ağu 2018, 23:10

Bundan sonrası zımpara işi. 800 grit ile izleri temizledikten sonra 1000-1200-1500-2000 grit zımparaları kullanarak ve ardından yine kullanışlı dremelin keçe ucuyla parlatma yaparak son haline getirdim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

11 Ağu 2018, 23:33

Sapta bıçak için yuva açmak gerekti, bu yüzden simetrik olacak şekilde namlunun sap kısmını çizdim.
Resim

Daha sonra iskarpela ile çizdiğim bölümleri boşalttım(bazı fotoğraflar aşağıdaki gibi akşam aydınlatma altında çekildiği için farklı çıkmıştır. Gerçek renkler gün ışındaki gibi).
4mm delikleri de el matkabı kullanarak deldim.
Resim

Kafamda çok net bir biçim ve boyut yoktu. Bu yüzden net bir planlama yapmadım, kabaca aşağıdaki gibi çizdim ve daha sonra düzelteceğimi düşündüm. Çizimin çıktısını alıp sap üzerine yapıştırarak daha planlı bir iş olabilir, şimdilik spontane gidecek.
Resim

Diski ve keçesi ile profili, zımpara ve frezesiyle de sap kısmının yapımında kullandığım boyutuna göre harikalar çıkaran el aleti Dremel ile devam edeceğim.
Freze ile kaba şekli çıkardım, daha sonra zımparasıyla sap profilini düzelttim. Simetrik olması için diğer parçayı da pim ile sabitleyip kalem ile üzerinden geçtim ve yaklaşık aynı şekli çıkardım.
Resim

Resim

Resim

Topladığımda durum aşağıdaki gibi. Şerit zımpara yüzey düzeltme ve profili çıkarmada işleri çok kolaylaştırıyor. Fakat evde olması mümkün değil.
Boyut olarak biraz büyük duruyor ama küçük olması durumunda geri dönüş yok. Dremel+silindir zımpara ile rötüşlayacağım.

Tabi bu aşamada dremeli nasıl kullanacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu. Çünkü kırmızı renkli bir talaş tozunu evde ortalığa yaymak pek mantıklı değil. Her tarafı boyuyor. Bu aşamada aklıma şöyle bir fikir geldi. Rüzgarlı bir havada evin boydan boya camlarını açmak, vantilatör ile hava akımını hızlandırmak ve rüzgarı arkama alacağım pencereye çıkıp işlemi yapmak.
Resim

Tabi işe yaradı. Ben de boyutu biraz daha küçülttüm ve kenarları yuvarladım. Kafamdaki gibi olmadı fakat en azından kendi elime göre rahat kavrayabileceğim bir sap profili oldu.
Resim
En son O 2 tarafından 12 Ağu 2018, 00:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

11 Ağu 2018, 23:39

Sapın üzerinde görsel birkaç detay(pah) yaptıktan sonra iki yanı ve sırtını düz yüzeyde duran zımpara ile zımparalayarak dremelden gerek girinti ve çıkıntıları gidermeye, nispeten düz yüzey oluşturmaya çalıştım. Çizikleri zımpara ile giderebildiğim kadar giderdim ve sonrasında da 2000 grite kadar tung yağı ile zımparaladım.
Akşam aydınlatma ile yapabildiğim çekime göre durum aşağıdaki gibi oldu.
Resim

Düşündüğüm ya da isteyeceğim kadar olmadı fakat sabitlemeden dremelle son haline getirilmiş birşey için fena da sayılmaz :)
Resim