Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

Black Limba Soloist Yapımı

26 Tem 2018, 15:50

3. ve şimdilik son Black Limba gitarımın yapım aşamalarını bu başlıkta sergileyeceğim :) Bu seferki yapım, soloist/m2 gövdesini baz alıyor. Bu gitar için ayrıca akrilikten floyd rose template i de yaptırdım. Sonuç olarak bayağı güzel bir şey oldu. Yaptırdığım template in deyaylı çizimleri project guitar diye bir siteden aldım. Yaptırmak isteyen olursa oradaki çizimleri kullanabilirler.

İlk olarak base odunumuz. 45mm kalınlığa getirmiştim. İlk yapıştırdığım gövde olduğundan (explorer, v ve bunun gövde parçalarını aynı anda yapıştırmıştım.) marangoza yaptırdığım jointin hafif yamuk olduğunu yapuştırdıktan sonra fark ettim malesef. Bu sebepten dolayı biraz daha kalınlıktan almak zorunda kaldım. Şu anda 42 mm bir gövde ile çalışmaktayım. Normalde 45 olması gerekiyor ama çok problem olacağını sanmıyorum. Zira normalden biraz daha ince gitarları sevmekteyim.

ResimUntitled by Benan AYDIN, on Flickr

Donanım olarak 2 alternatifim var. Siyah ve Siyah krom renk donanım.

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Black Limba Soloist Yapımı

29 Tem 2018, 11:43

İki gün bakmadım forumda neler olmuş. :D Bence son fotoğraftaki hali en hoş duranı. Yalnız pot olayına takıldım üç tane olmasın mümkünse. :D Manyetikler nedir Seymour Duncan galiba bu gitar sevdiğim yerden geldi sonucunu merak ediyorum açıkçası. Bu arada şablonlar için veri tabanı gibi bir şey mi yapsak ? Bence güzel olabilir ama forum biraz ölü durumda galiba bu aralar.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

30 Tem 2018, 10:26

Manyetikler seymour duncan TB6 ve SH59. Manyetikleri direct mounting yapacağım fakat SH59 klasik LP manyetiği olduğundan ayakları ekstra uzun. Onun için ayaklarının gireceği iki boşluk yapmam gerekecek.

Gitarda her manyetiğin ses kontrolünün ayrı olmasını seviyorum ama 3 kontrol + 3 pos switch bu gövdeye fazla gibi gözüküyor. Ne yaparsam beğendiremedim kendime. Anca switch üst horn civarına alınırsa.. Ama o tarafa kontrol yeri açıp bir de potların oraya kablolar için delik olayı kafamda çok büyüyor. 2 vol 1 switch olacak gibi.

Dövizin bu haliyle bir şeyler yapmak zor geliyor. Bir de üstüne sıcaklar eklenince tuzu biberi oluyor. Explorer ve V ye başlayalı 2 ay olmuştur herhalde. Hem gitarla uğraş, hem tatil yap, hem iş rutini boğucu olabiliyor :D

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

28 Ağu 2018, 22:33

Soloistin ise sap kısmı ile uğraştım. O da en son şu aşamada :D

ResimD09C4960-F2A8-4D86-B9E6-D2B3F2FEE2BA by Benan AYDIN, on Flickr

ResimA0294FB1-BA2B-4BC2-AD7C-03DFFAC8F05E by Benan AYDIN, on Flickr

Resim0802F4A9-0C33-4BC0-806F-AD1D1DABF672 by Benan AYDIN, on Flickr

ResimF2A5927A-CD12-417D-95F4-BE7D955BF61A by Benan AYDIN, on Flickr

ResimIMG_3587 by Benan AYDIN, on Flickr

Kontroller ise şu şekilde olacak muhtemelen

ResimIMG_3544 by Benan AYDIN, on Flickr

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı

10 Eyl 2018, 21:28

Tone portunu biraz aşağı koyarsan tamamdır bence. :) Petrucci üstadın gibi olur. Bide push pull ile ortada inner coil split yaptın mı gelsin Pull me underlar. :D

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

11 Eyl 2018, 10:30

İkisi de volume olcak onların. Split için araya ek switch koymayı düşünüyorum. Ya da sadece neck için volume potunu push pull yapabilirim. Ton ya hiç koymayacağım ya da yinw switch li bi şeyler düşünebilirim :D