Gitar ve ekipmanları yapımı

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

51 p-bass Yapımı

07 Tem 2018, 13:02

En çok istediğim iki bastan birisi - diğeri rickenbacker 4001 - elimde sadece gövdelik tek parça kızılağaç var. Sap ağacını hafta içerisinde Ankara dan temin edeceğim dingdongdaddy sağolsun birkaç yer tavsiye etti. Sap tek parça akçaağaç olcak bunun için topuktan ayarlı bir rod sipariş ettim, ama nasıl yapacağıma dair eli yüzü düzgün bir kaynak bulamadım bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
Gövde ağacını bugün marangoza gitmişken kestirdim.
Resim
Masayı tamamladıktan sonra devam ederim yapımına artık.

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Re: 51 p-bass Yapımı

03 Ağu 2018, 10:17

Gel gelelim gelişmelere
Gövdeyi freze ile şablona sıfır yaptım. Çin'den aldığım uzun freze ucu aşırı dandik çıkınca bir yere büyük bir parça koparttı bağzı yerlerde de sanki atlaya atlaya kesmiş gibi, bir yerde de bıçağı üstten rulmanlı ile değiştirdikten sonra yüksekliği ayarlamadığım için ufak bir girinti oldu.
Resim
Şu bahsettiğim parça kopuğu
Resim
Şu üstten rulmanlı ile girdiğim yer
Resim
Şu da atlaya atlaya kesiyor dediğim yer
Resim
Şu da üstten görüntüsü. Ters olmuş kusura bakmayın :)

Onun dışında ağaç çalışması denilen kavramla ben de tanışmış bulundum galiba bunun için bir planya yemesi lazım gövdenin. Korktuğum nokta şu ağacın kalınlığı zaten 40mm planya ile bu iyice düşmeyecek mi düşse bile yeterli kalınlığı olacak mı, bir daha çalışmaması için ne yapmalı. Ve "vintage blonde" rengine boyamak istiyorum nerden bulurum. Boya dan önce ne yapmam gerekli.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

03 Ağu 2018, 17:24

Bu gövde bayağı düzgün olmuş, tebrik ederim :) Kenarları yuvarlatacaksan yanlışlıkla kestiğin yeri az bir dolguyla kurtarabilirsin.

Sap konusunda ise ayar kısmı hafif dışarıda kalacak şekilde hizalayıp arkadan 6-7 mm klavye payı kalacak şekilde kesmen lazım. Daha sonra  arka tarafa 6 mm lik (bıçak 6,35 mm de olabilir ölçmen lazım) bir şerit kesip truss rod içerideyken yapıştırman gerekecek. Yapıştırırken yanlardan sıkmamaya özen göster ama, sonra ağaç kendiğilinden radius alabilir zayıf yerlerden :D

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

03 Ağu 2018, 17:30

Oynama mevzusunda ise şöyle bir tavsiye verebilirim. İç bükey yamulan kısma nemli bir bez koyarak alt tarafa yatır.  Dış bükey yamulan kısım güneşe baksın. Bu haldeyken üzerine düz bir cisim koyarak üstüne ağırlık koy. 1 hafta içerisinde ara ara arkadaki nemli bezi tazele. Nemi alan tarafın açılıp güneşte kuruyan tarafa doğru yamulmasını sağlar bu yöntem. Kurtarabildiğin kadar bu yöntemi dene, daha sonra planyalat :)