Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Mini Gitar

13 Haz 2018, 21:46

Elimde Porsche çıkar umuduyla çöpe atmadığım fakat Porsche çıkmayan 50-60 kadar dondurma çubuğunu atmayı düşünürken internette karşılaştığım, mini eşyalar yapan bir video izlemem sonucunda ben de şansımı denemek istedim. Yaklaşık Axe Heaven'ın gitarları boyutunda, ufak bir gitar yapmayı deneyeceğim. Çok uzun süreceğini düşünmüyorum ama ortasında beğenmeyip tamamlamayabilirim gibi geliyor :D

Resim

@blindeath'ten edindiğim les paul, strat ve tele çizimlerini göz kararı ölçekleyip birkaç çıktı aldım. Çubuğun sapı kurtaracağı boyuttaki çizimi de seçtim.
Resim

Bir kalem ve cetvel kullanarak orta kısımlarına 9mm kalınlığında olacak şekilde çizgi çektim. Çizimlere göre yan yana 5 tane, üst üste 3 kat çubuk gövdeyi kurtaracak. Bu yüzden 15 adet çubuk hazırladım.
Resim

Çubuk biraz ince ve liflere dokunduğunuzda ayrılabiliyor. Sağlamlık kısmını titebond sonrası aşacağımı düşünüyorum.
Resim

Falçata ile çektiğim çizgilerin dışından kolayca kestim. Üst üste yapıştırdıktan sonra hepsini zımparalayıp yan yana yapıştıracağım.
Resim

Titebond ile yapıştırıp klemp ile sıkıştırdım. Kurumasını beklemek kaldı.
Resim

Yapıştırdığım üçlü çubukların yan kısmını zımparalayıp yan yana yapıştıracağım. Daha sonra
Çıktıları ikişer tane aldım, gövdenin üzerine bir tanesini yapıştırıp kıl testere ile şekil vereceğim.