Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Dondurma Çubuğundan Mini Gitar Yapımı

13 Haz 2018, 21:46

Elimde Porsche çıkar umuduyla çöpe atmadığım fakat Porsche çıkmayan 50-60 kadar dondurma çubuğunu atmayı düşünürken internette karşılaştığım, mini eşyalar yapan bir video izlemem sonucunda ben de şansımı denemek istedim. Yaklaşık Axe Heaven'ın gitarları boyutunda, ufak bir gitar yapmayı deneyeceğim. Çok uzun süreceğini düşünmüyorum ama ortasında beğenmeyip tamamlamayabilirim gibi geliyor :D

Resim

@blindeath'ten edindiğim les paul, strat ve tele çizimlerini göz kararı ölçekleyip birkaç çıktı aldım. Çubuğun sapı kurtaracağı boyuttaki çizimi de seçtim.
Resim

Bir kalem ve cetvel kullanarak orta kısımlarına 9mm kalınlığında olacak şekilde çizgi çektim. Çizimlere göre yan yana 5 tane, üst üste 3 kat çubuk gövdeyi kurtaracak. Bu yüzden 15 adet çubuk hazırladım.
Resim

Çubuk biraz ince ve liflere dokunduğunuzda ayrılabiliyor. Sağlamlık kısmını titebond sonrası aşacağımı düşünüyorum.
Resim

Falçata ile çektiğim çizgilerin dışından kolayca kestim. Üst üste yapıştırdıktan sonra hepsini zımparalayıp yan yana yapıştıracağım.
Resim

Titebond ile yapıştırıp klemp ile sıkıştırdım. Kurumasını beklemek kaldı.
Resim

Yapıştırdığım üçlü çubukların yan kısmını zımparalayıp yan yana yapıştıracağım. Daha sonra
Çıktıları ikişer tane aldım, gövdenin üzerine bir tanesini yapıştırıp kıl testere ile şekil vereceğim.
En son O 2 tarafından 08 Tem 2018, 00:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Re: Mini Gitar

24 Haz 2018, 20:33

Yapıştırdığım bu üçlü çubukların yanlarını zımparalayıp 5'ini yan yana yapıştırmıştım, eklediğimi sanıyordum fakat fotoğraf çekmeyi unutmuşum.
Testere ile kaba taslak kestiğim gövde üzerine çıktılardan birini yapıştırdım. Daha sonra kenarları dremel ile kabaca düzelttim. En son zımpara ile yan tarafları düzelttim ve üst yüzeydeki kağıdı kaldırdım. Sonuç :
Resim,

Burada ekstra bir tavsiye, dremel için aldığım küçük çaplı silindir zımpara, yüksek ısıya dayanıksız plastik içerdiği için işini göremeden elimde kaldı.
Resim

Kullanıcı avatarı
grundar
Kayıtlı Kullanıcı

25 Haz 2018, 13:41

Çok uzun süredir karşılaştığım, en garip ve en yaratıcı başlık...Takipteyim, sonucu heyecanla bekliyorum...
Same as ever was...

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

25 Haz 2018, 18:01

Açıkçası uzun süre atmamak için direndim, ne yapacağımı bulamadım. Ben de ne kadar detay yapabilirim bilmiyorum, meraktayım.

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

25 Haz 2018, 18:04

İki adet sap ayarladım, 2 parça tam denk geliyor fakat ince olduğundan kırılır gibi geliyor. Bu yüzden biri yedek.

Resim

Doğal haliyle nasıl duracağını görmek için tung yağıyla bir deneme yaptım. Üstten ikinci parça dikkatsizlik sonucu kızıl ağaç gibi koyu renkli olmuş. Artık toz boya vb ile koyultmayı deneyeceğim.

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

07 Tem 2018, 19:41

Sapın resmini hazırladığım çubuğun arkasına yapıştırdım. Biraz neşter, biraz dremel, biraz zımpara ile şeklini verdim. Sapın arka radyusunu neşter ile kazıyıp radyus verdim ve zımparaladım. Üst kısmına da belli belirsiz bir radyus verdim.
Resim

Resim

Zımparaladığım neşteri iskarpela gibi kullanıp oydum. Ayrı ayrı parçalara finish yaptıktan sonra titebond ile yapıştıracağım.
Resim

Son hali şu şekilde gözüküyor :
Resim

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Dondurma Çubuğundan Mini Gitar Yapımı

10 Tem 2018, 18:53

Sap profili C mi D mi tam anlaşılamıyor fotolardan :lol:

Bayağı güzel gidiyor abi devam :D

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

10 Tem 2018, 20:18

C gibi başlıyor sonra D olur gibi oluyor ama tam olmuyor  :lol:
Spontane gideceğim bundan sonra, detaylarda ne yapacağız bakalım :D

Bu arada, telecaster bağlantı şeması var mı ya :(
:lol:

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

08 Eyl 2018, 16:58

Diğer projelerde kapaklara uygun olarak ağaçları koyultmam gerekiyor. İki gitarın da gövdesi ıhlamur, ıhlamur da oldukça açık renkli bir ağaç. Saplar da alakasız renkte olduğu için gözüme hoş gelmedi ve dokusunu bozmadan rengini değiştirmek istedim. Bunun için suda çözünen viktorya marka kumaş boyalarından edinmiştim.

Resim

Burada da Koyu Şarabi rengi denemek istedik. Hiç tecrübem olmadığı için temkinli gittim. Buradan aldığım iki ders var. Öncelikle eldiveni hazır etmek gerekiyor. Boyayı elimden çıkartmak için sıcak suda sabunla yıkadım, kolonya ile ovaladım, aseton döktüm, tekrar sabunladım. Yarısı ancak çıktı. En son elime yağ çöz sıkıp sabunladım :lol:
Diğer konu da ne kadar boya çözüleceği konusu. Mümkün olduğunda az sıvı içersinde çok boya çözmek en iyisi. Sıcak suda çözünürlük fazla olacağı için sıcak su kullanmak en iyisi. Az katınca boyar sanıyorsunuz ama sadece ağacı ıslatıyorsunuz. Aşağıdaki gibi başlayıp o değeri 1 kaşığa yükselttim. Ancak güzelce boyamaya başladı.

Resim

Resim

Bir kaşık boya döktükten sonra boyamaya başladı. Ağacı önceden çok ıslattığım için bezle boyamak çok zor oldu. Bu yüzden kaşıkla az miktarda alıp yüzeye dağıtarak boyamaya devam ettim. Kalan nemleri gidermek için saç kurutma makinesi kullandım. 

Resim

Islakken tabi daha parlaktı, kurudukça matlaştı. Sap gayet homojen oldu fakat çok parçalı gövde eskitilmiş gibi oldu. En son sapın üstünü asetat kalemle abanoz klavye görünümü için siyaha boyadım. Fotoğraf da tabi ortam ışığına göre farklı gözüküyor, pembeye yakın bir renk alıyor fakat mor/bordo renge daha çok yakın. Gördüğüm ile çektiğimin yakın gözükmesi için biraz oynama yaptım. Aşağı yukarı aşağıdaki gibi görünüyor :

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

26 Eyl 2018, 14:40

Bugün boştum, biraz finish denemek istedim.
Üzerindeki boya en ufak su temasında çözünüyor. Bu yüzden de en kolay ve en ucuz yöntem olarak CA(Capon adhesivi) ile finish'i seçtim. En temiz ve en sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğim. Parmaklarımdaki boya kalıntılarının üzeri japon kaplıyken yazıyorum :D

Son halinden sonra kurumaya bıraktığımda sanıyorum üzerine su damlamış, lekeler vardı. Bu yüzden de biraz tamir yapmak istedim. Tung yağı sürünce ne olacağını merak edip biraz tung yağı kapladım. Düzeltemediğim için ve daha önce de denemek istediğim için tung yağı içine toz boyayı koydum. Bundan sonra da neden düzelmediği anlaşıldı. Toz boya yağda kesinlikle çözülmüyor. İçine biraz su damlattığımda rengi geldi ve parçalar kayboldu. Koyulaştırmak ve açıltmak istemediğim için bu şekilde tekrar üzerine uygulama yaptım. Tabi manyetik yuvalarını da açınca biraz daha uğraşmak gerekti.

Daha sonra CA uygulamak için birkaç parça pamuklu bez kestim. CA bir süre sonra ısıyı arttırıp kimyasal tepkimeye giriyor ve sertleşiyor. Bezin sıcaklığını farkettiğinizde bezi kenara koyun, bezden duman çıkabilir, korkulacak birşey yok. Yeni bez gerekecek.
Birkaç katman bez ile uyguladıktan sonra yaptığım katmanları tekrar kazımak istemediğimden oluşan yüzeyi 2000 zımpara ile hafifçe zımparaladım. Açıkçası yapmaya da üşendim. Zaten isteğim ince bir tabaka olup boyanın çözünmesini engellemek(yine de sap kısmının arkası çok düzgün oldu, resimde görebilirsiniz). Gövdede bezin bıraktığı düzensiz katmanlar var. Yanlışlıkla arka kısmına parmağım değdiği için parmak izlerimi silmem gerekti. Sonra birkaç katman daha uyguladım.

Burada birkaç bilgi paylaşımı yapayım.
  • Toz boya yağ ile çözünmüyor, suya maruz kalması bir miktar bozuyor.
  • Japon yapıştırıcısı boyayı pek çözmüyor, bu yüzden toz boya sonrası uygulanabilir.
  • Asetat kalem ile boyadığım klavye japon ile çözüldü.
  • Eldiven kullanın, heryeriniz boya oluyor. Kumaştan boyanın tozunu dahi uzak tutun, ıslandığı an kumaşa geçiyor.
  • Kapalı ortamda japon uygulamak zor. Genzinizi ve burnunuzu yakıyor.
  • Japon yapıştırıcısını az az seri şekilde uygulamak gerekiyor. Beze arka arkaya sıkılıp hafif uygulandığında bez beklendiği gibi anında sertleşmiyor.
Sap üzerindeki uygulama alan az ve uzunlamasına olduğundan daha güzel oldu.
Resim

Resim

Resim