Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
balina
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Mobilya ağacından gitar sapı

05 May 2018, 02:12

Geçen gün bizim atık eski koltuğu parçalayıp içindeki masif ahşap parçalarını çıkardım ahşap saksı yaparım düşüncesiyle. Sonra bir kaç parçanın gitar sapı için uygun ölçülerde olduğunu farkettim. Zaten uzun zamandır gitar yapma düşüncem varken ilk tecrübemi bunun üzerinde edineyim dedim. Gürgen'in ton ağacı olmadığı söyleniyor ama akçaağaç gibi sertmiş. O yüzden bir şansımı denemek istedim. Bir de koltuk nereden baksan 20-25 yıllık baya kurumuş ağaç. 5 günlük uğraşın sonucu aşağıdaki gibi. Elimde bir kaç ıskarpela, eksantrik zımpara ve dekupaj dışında pek alet yok. Freze de yok o yüzden truss rod yuvasını uygun boyutta bir ıskarpelayla açmayı düşünüyorum yapılabilir mi dersiniz? Bu arada truss rod ve fret demiri arıyorum. Solomusicankara.com'da 50 tl civarı truss rodlar. Aliexpress'te 10-15 tl'ye var ama 1-2 ay beklemek istemiyorum. Daha uygun fiyata bulmak mümkün mü?

Resim
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Mobilya ağacından gitar sapı

06 May 2018, 00:59

Solodaki her ilk 2 gitarımda kullandığım 440mm rodlardan stokta bulunmuyor. Onun yerine sap birleşim yerine konan 460mm tipten var. 50 ya da 57 TL gibi fiyatı var. Aliexpresste daha ucuz çözümler var ama 3-8 hafta arası bir sürede geliyor.  Iskarpela ile zor olsa da kanal açılır, bol bol keskinletip dikkatli açmak lazım.

Benim de bu tarz bir projem olacak. Evdeki koltukları değiştirdik, eski koltuklardan 3 lü olanını parçaladım. bayağı güzel ağaçlar çıktı içinden. Ama öyle bir zımbalamışlar ki hepsini temizlemeden başlamak istemiyorum :D Ben sap için güvenemedim pek ama gövde için olurlar :D En azından çalmak için düzgün bir şey çıkmasa bile hatırası olan bir şeyi duvara asarım :D

Kullanıcı avatarı
balina
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

06 May 2018, 19:04

:D aynen ben de abartısız yüzlerce zımba çıkardım. Ellerim su topladı nasır tuttu. Neyse ki bu ağacın ön arka yüzeyinde zımba yoktu ama headstock kısmının yanlarına hala çok zımba deliği var. Eldeki ahşap macunuyla bu ağacın tozundan karıştırarak kapatayım dedim ama rengi tutturamadım çok açık oldu.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

07 May 2018, 01:45

Gürgenden bence sap olur, zira ilk gitarımda kullandım, 2 senedir sorunsuz çalıyorum. O yandan kaygın olmasın.

Iskarpela ile rod kanalı da elbette açılır fakat süper zahmetli olur. Gitar yapımından ziyade woodwork videolarına dalmanı öneririm youtube'dan. Özellikle mortise/tenon için bolca ıskarpela kullanılıyor ve bunun da birkaç temel tekniği var. Zorluk çıkacağını öngördüğüm noktalar;
- ıskarpela gibi dar genişlikte bir aletle uzunlamasına kanal açarken çizgiden sapmamak için aşırı hassas ve her darbede yüksek konsantrasyon gerekecek
- duvarları dimdik inmek konusunda ha keza
- derinlik kontrolü
- kanal dibinin radyuslu olması

El frezesi olan herhangi birinde muhtemelen 6mm radyuslu uç ta vardır. En azından kanalın rod kısmını açtırıp gerisine (nut tarafı) ıskarpela ile girmek çok zaman kazandırabilir.

Rod'a gelince, solodaki rodların da çin olmadığını zannetmiyorum. Diğer hardware vs ihtiyacınla birlikte çinden getirtebilirsin. 2 ayı bulduğu pek vaki değil, 3-4 haftada gelir maksimum. İlk proje için de masrafı kısmı olursun hem.

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı

07 May 2018, 05:55

Şurada abimiz rod yuvasını açarken rende gibi bir alet kullanıyor, ne olduğu bulunursa iş görür bence. Ama aşırı dikkatli olmak lazım, derinliği ayarlayamadığı için ilk defa da çöp oluyor sap.
Şu mağazada da ihtiyacın olan herşeyi bulabilirsin kargosu 2-3 hafta civarı sürüyor.
http://s.aliexpress.com/eyUJfMbi?fromSns=Copy

Kullanıcı avatarı
balina
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

07 May 2018, 20:46

Gürgenden bence sap olur, zira ilk gitarımda kullandım, 2 senedir sorunsuz çalıyorum. O yandan kaygın olmasın.

Iskarpela ile rod kanalı da elbette açılır fakat süper zahmetli olur. Gitar yapımından ziyade woodwork videolarına dalmanı öneririm youtube'dan. Özellikle mortise/tenon için bolca ıskarpela kullanılıyor ve bunun da birkaç temel tekniği var. Zorluk çıkacağını öngördüğüm noktalar;
- ıskarpela gibi dar genişlikte bir aletle uzunlamasına kanal açarken çizgiden sapmamak için aşırı hassas ve her darbede yüksek konsantrasyon gerekecek
- duvarları dimdik inmek konusunda ha keza
- derinlik kontrolü
- kanal dibinin radyuslu olması

El frezesi olan herhangi birinde muhtemelen 6mm radyuslu uç ta vardır. En azından kanalın rod kısmını açtırıp gerisine (nut tarafı) ıskarpela ile girmek çok zaman kazandırabilir.

Rod'a gelince, solodaki rodların da çin olmadığını zannetmiyorum. Diğer hardware vs ihtiyacınla birlikte çinden getirtebilirsin. 2 ayı bulduğu pek vaki değil, 3-4 haftada gelir maksimum. İlk proje için de masrafı kısmı olursun hem.
Eyvallah, evet düşününce hepsini çin'den getirtmek mantıklı geç olsun güç olmasın.

Kullanıcı avatarı
balina
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

07 May 2018, 20:49

@Coroic, kendi yaptığı bir alet olabilir.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

08 May 2018, 10:18

Videoyu izledikten sonra cevap atacaktım başka şeylere dalıp unutmuşum :lol:

Aletin adı kanal planyası olarak Türkçeleştirilebilir sanırım. Orjinal adı Router Plane, şurada da bir yapım videosu var. Ülkemizde bulmak sıkıntı olabilir...

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı

09 May 2018, 20:36

Aşağıdaki linkte gürgenin çürümeye ve böcek saldırısına dirençsiz fakat aşınma direnci yüksek, üksek yoğunluklu ve dayanıklı bir ağaç olarak tanımlanmış. Vurmalı çalgılar için uygun olduğu söylenmiş.
http://www.wood-database.com/european-hornbeam/

İşe yarayıp yaramayacağından emin olmadığım bilgiyi paylaştıktan sonra soruyorum, kurumuş ağacın sap olması uygun mudur?
Telleri taktıkça sehim yapacak, biraz esnek olması gerekir mi diye düşündürüyor beni.

Kurumamış ağacın tek sıkıntısı, zamanla kurudukça çarpılması(şeklinin bozulması). Bu riski en aza indirmek için saplar quartersawn dediğimiz grainlerin sap boyunca ilerlemesi şeklinde kesiliyor.

Çok titiz düşünmüş olabilirim ama Cort M200'ün headstock altındaki cila çatlayınca ve gül ağacı kapağı bükmekte zorlanınca ister istemez aklıma takıldı.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

11 May 2018, 13:57

Eğilmeden kaçmanın en temiz yolu laminasyon..
Minimum 3 kat ağacı, ki genelde 10x80-100cm satılıyorlar, yan yana yapıştırınca oldukça mukavemetli bir yapı çıkıyor ortaya.
Bunları da dilimleterek 3-4 saplık ağaç elde edebiliyorsunuz bir anda.