Gitar ve ekipmanları yapımı

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Re: P-bass yapımı

08 May 2018, 15:27

Rod kanalını frezenin kılavuzu ile açtım abi o düzgün oldu. Dekupaj la kestikten sonra tıraşlarken kaçtı freze

Açılı headstock sevmiyorum pek. Aklıma tuşeyi sapın dışına çıkartmak geldi.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

08 May 2018, 22:37

Dekupaj bıçağı keserken yamulabiliyor, ciddi sıkıntı. O yüzden paylı kesmek gerek. Sonra freze ile yavaş yavaş onu almak gerekiyor :D Şerit testere olmayınca mecbur :D

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

09 May 2018, 12:25

İyi fikir.. Ek olarak çatlakları olan yerlerin çatlaksız kısımlarını kullan bu iş için. Çatlak ağaç kullanma kesinlikle.

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

12 Haz 2018, 11:52

Bugün sap ile alakalı bir şey farkettim rod yuvasını ters taraftan açmışım :D
Resim
Böyle olunca profili verirken frezenin kaçtığı yer gidecek zannımca.
Resim
Sapın kalınlığı şu anda 28mm kanalın derinliği 9mm genişliği yaklaşık 6mm, uç tarafında derinlik 14mm genişlik 10mm.
Bu arkadaşı nasıl tek parça yapabilirim?

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

12 Haz 2018, 11:56

Bir diğer husus da gövde biraz ince, kalınlığı 3.5 cm nasıl bir ağaç hoş durur kapak ağacı olarak ve arm rest nasıl bükülür?
Resim

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

15 Haz 2018, 18:59

Sap için fretboard olacak yer ile rod kanalı arasında 6 mm kadar pay bıraksan yeterli olur. Hatta üzerine fretboard yapıştıracaksan tamamen boşalt, yanlışlıkla ekstra kestiğin alan kafadan sorun olmaktan çıkar gibi. Tabi arka taraftan kapatacak şekilde bir çıta yapman gerekecek.

Gövdeye gelince akustikwood u ararsan ellerinde neler olduğu konusunda daha yardımcı olabilirler. 35mm kalsa da bence bir problem olmaz. Üzerine bir top atayım dersen flame maple 5mm kalınlıkta 120 TL gibi bir fiyatı vardı. Ama bu sefer 2 parça top u birleştirmen için kenarları joint yapman gerekecek. 5mm ağaç ekstra bir işlem yapmadan nem ile kolay kıvrılıyor.

Top yapıştırma işlemine gireceksen tavsiyem; önce düz olan yerleri yapıştır. Daha sonra kıvrımlı yere tutkalı düzgünce dağıt ve ağacı güzelce nemlendirerek dikkatli bir şekilde işkence ile gövdeye sık.

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

17 Haz 2018, 14:01

Kapaklı ağaç bakmayım o zaman kalınlık yeterliyse. Sap için her halükarda bir çıta yapılacağı için tek parça yapayım diyorum. Mevcut olan kanalı aynı şekilde daha derin hale getirip bir çıta koyacağım arka tarafa, daha sonra headstock u kalınlığa getirip truss rod erişim yuvası açacağım değil mi?

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

10 Tem 2018, 14:06

Bugün bayağı ilerleme kaydettim.
-Rod yuvası açıldı
-Kaba kesim yapıldı
-Freze ile traşlama yapıldı
-Tuşe sapa yapıştırıldı
Çoğu aşamanın fotoğrafları yok maalesef ama şu anda bu durumda
Resim

Açıkçası yaptığım tezgah pek işe yaramadı sapı kesmeye başladıktan sonra dekupajı söküp gene el ile yapmaya devam ettim. Bi şerit testere iyi olurdu hani. Şu testere bayağıdır gözüme batıyor ama almak için kendimi kandıramadım daha :)
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B077QMBT ... 0DER&psc=1

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

10 Tem 2018, 18:52

Benzer bir tezgahı 2. el olarak ben aldım. Bugün soloist olacak gövdeyi kestim. Üzerinde eski bıçağı vardı(bıçak biraz deforme) ama gayet güzel kesti. Arada güç yetersizliğinden dolayı sıkışsa da gayet işe yarar bir alet olduğunu söyleyebilirim. Özellikle dekupaj testerede yaşayabileceğin yamulmalar vs minimum :D

Ama ayarını vs sini yapmayı bilmek lazım. Ben kullanmadan önce biraz cebelleştim aletle :D Bu aletlerin en büyük sorunları ucuza stmak için malzemelerinden çalmaları. Bendeki schappac basato 1 in bazı aluminyum döküm parçarları çatlamış. Ayarlarını yaparken farkettim. Bu parçalar için ayrıca düzgün aluminyumdan parça işletip takacağım gibi gözüküyor.

2 Kere ölç 1 kere kes sonuç olarak söyleyeceğim. :D

Coroic
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

11 Tem 2018, 13:27

Bakalım abi alacağım ama ne zaman bilmiyorum. Bu 9 inç klasmanında pek fark yok markalar arası herhalde. Ömrümü yedi şu dekupaj testere :) Koyacak yerim olsa dönerken inip kalkan zımpara makinası ve sütün matkap ile beraber alırım aslında ama yer büyük sıkıntı.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8