Gitar ve ekipmanları yapımı

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Re: Stratımsı Bir Başlangıç

25 Oca 2018, 22:17

Geldik şimdilik sona. Her ne kadar güzel bir boya yapmak gibi planım olsa bile zaman probleminden dolayı yetişmeyeceğine emin olunca fikir değiştirdim. İlk olarak forumda sıklıkla görüp denemeye karar verdiğim mürekkep ile boyama yöntemine giriştim Mürekkep gayet güzel renk alıp gözükse de üzerine teak yağı ile finish yapınca bulamaç gibi oldu.

Resim

Öylece bırakıp ertesi gün tekrar inceleyip bir şeye yaramayacağını anlayınca elimde olan casati sprey boyayı denemek için direkt üzerine sıktım. Sonuç beklediğimden daha iyi olunca gövdeyi tümüyle boyayıp kuruttuktan sonra gitarı topladım.

Sapla gövdenin acaba nasıl görünür hep mi batırdık diye bakınırken olan hali. :D

Resim

Toplanmış hali, herhangi bir ayar vs yapmadım. Elimde deneyip bakacak bir alet edevat olmadığı için şimdilik oynuyorum. İlk fırsatta gitara güzel bir boya, eşik ve bakım ayarla memnun kalacağım bir hale getirmek gibi planım var.

Resim
En son çağrı tarafından 26 Oca 2018, 23:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

26 Oca 2018, 01:05

Gayet iyi duruyor şimdilik, seneye bitmiş halini görmek dileğiyle (:

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı

27 Oca 2018, 01:39

Boyayana kadar çok iyi gidiyordu :D
Boya olayına bir türlü ısınamadım :P

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

27 Oca 2018, 20:36

Önerilere açığım her türlü. Gerçi bu saatten sonra transparan bir şey zor görünüyor. Boya altı komple mavi çünkü. :D Askerlik defterini kapatınca elden geçirmek gibi planım var o zamana kadar kalacak böyle.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

27 Oca 2018, 22:05

En son açık mavi hali çok hoş olmuş bence. O halini koruyabilirsin :)

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

30 Oca 2018, 21:30

O hali muhtemelen en son seçenek olur. Resimde güzel gelebilir ama elde yakından bakınca gerçekten rezaletti. :D

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

15 Eyl 2018, 16:05

Selamlar Ahali !

Uzun süren askerlik maratonundan bunalınca izne kaçtım. izin dönüşü üç buçuk ay kalıyor, neredeyse bitti sayılır. :D Bu arada biraz bu işlerle uğraşıp kafa dinleyeyim dedim. Şimdi süreci tekrardan gözden geçirince anladımki bence aşağıdaki fotodaki halde güzel bi zımpara yapıp oil finishle gitarı bitirip bırakmam lazımmış. :D 

Resim

Artık geçen yedi sekiz aydan mı kaynaklı bilinmez ama boya resmen kemik gibi olmuş, güzelim ağacı mundar ettiğim mürekkep stain denemesi neredeyse ağacın gözeneklerine kadar işlemiş. Çoğu yerde ağaçtan çıkaramadım. Boyayı söktükten sonra elimden geldiğince düzgün zımparalayıp, su bazlı tamir macununu krema gibi bir hale getirip gitara uyguladım. Malum boya sökme işleminden sonra gövde eskisi gibi olmuyor. Birde üzerine gitarı düşürünce böyle bir yöntem uygulamak mantıklı geldi.. Şimdilik kurumasını bekliyorum. Pazartesi gidip astar boya vs alıp boya kısmını yapmak istiyorum. Artık bu saatten sonra transparan bir şey çok zor. Muhtemelen verniğin kuruma süresi yine izne yetişmeyecek ama en azından askerlik sonu pasta cila işlerinden sonra tekrardan çalınabilir hale getirebilirim gibi düşüncem var. 

Macun olayını şu videoda görmüştüm.

Resim

Resim

Sapı tekrar inceledikten sonra çok özensiz işçiliğimin sonucu olarak kötü halde olduğu için tekrardan giriştim. 80 gritle başlayıp üzerinde kalan törpü izlerini yok edinceye kadar zımparaladım. Sırasıyla 600 gride kadar zımparaladım mükemmel olmasa da önceki haline göre çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Gitarı toplarken fretlere tekrardan bakmam gerek resmen facia ötesi işçiilik. :D

Resim

Resim

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

18 Eyl 2018, 17:48

Macun kurudu, bulaşık süngerinin yeşil kısmı yaklaşık olarak 400 ile 600 grit arasında zımpara yapıyor sanırsam. :D Süngerle zımpara işlemini yaptım gayet pürüzsüz oldu.  Bir iki üfleyip denemeden sonra astarı attım, kurumasını bekliyorum bakalım.

Resim

Resim

Buda atölyemin manzarası. :D

Resim

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

24 Eyl 2018, 09:28

Manzara beni benden aldı..
Canım Karadeniz

Kullanıcı avatarı