Gitar ve ekipmanları yapımı

Intel vs AMD

Intel Core i5 7600K
1 (50%)
AMD Ryzen 1600X
1 (50%)

Toplam oy: 2

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

Ev Stüdyosu için Bilgisayar Toplama

13 Ağu 2017, 02:04

Evet arkadaşlar, evimde kullandığım ana bilgisayarım artık kendini imha etmek üzere. Kayıt alırken, hatta video bile oynatıyken donma ve seste bozulmalar olmakta.

Bilgisayarım yaklaşık 10 senelik. Özelliklerine gelecek olursak:
* i7 d920 CPU (Intel'in ilk i serisine geçtiğindeki i7 lerinin en düşüğü) Bunca zaman bana hiç bir sorun çıkartmadı hala daha kendisinden memnunum ama bu seri için güncel anakart bulmak çok sorun. Bulunsa bile güncel neslin orta-üst seviye anakartları ile aynı fiyata bulunmakta... 3. partı güzel bir soğutucu ile kullanıyorum.
* Asus P6T anakart -- Bence sorunun kaynağının kendisi. 10 sene boyunca sıcağı(odam sauna gibi oluyor abartı değil :D), abartılı çalışma saatlerini çekti kendisi. Kapasitörleri için 5000 saat ömür biçmişler. 60 derece sıcaklıkta kullanım için 5,5 yıl demiş asus'ın kendisi ki 10 yıl oldu. Bu süre boyunca 3 adet DDR3 ram bozdu ki bozulan kapasitörlerin ram voltajlaarını etkilemesinden diye düşünmekteyim. Şayet ram yuvalarının 1'i artık çalışmıyor..
* 8GB DDR3 1600MHz ram. 1,65Vdc ile çalışmaktalar. Benden sonraki nesil için 1,5Vdc ramler çıktı ama diğer sorun da bu.
* 120 GB ssd ve 3 tb hdd -- Bu kalem çok önemli değil ama Windows SSD üzerinde çalıştığından sorunun HDD ile alakasız olduğunu gösteriyor..
* 650W 80+ (aldığım zaman bronze falan yoktu 80+ vardı sadece, o yüzden türünü bilemiyorum :D) -- Güç kaynağı voltajları bios üzerinden normal gözüküyor. Bundan şüphelenmiyorum.
ŞİMDİ... Windows'a format atmak falan işe yaramadı bu sebepten işlemci+ram+anakartı yeni nesile güncelleyeceğim.

Yeni PC için aklımı karıştıran bir iki mevzu var. Normalde Intel basar geçerdim. Ama AMD'nin yeni çıkarttığı Ryzen bayağı kafamı karıştırmakta.
i5 7600K ve z270 bir anakart alıp 16 GB 3000 MHz DDR4 ram
ya da
Ryzen 1600X B350 bir anakart ve 16 GB 3000 MHz DDR4 ram
Fiyat olarak hemen hemen aynılar. AMD tarafında ekstra bir soğutucu almam gerekecek, çünkü bu işlemci ile gelmiyor. Intel tarafında mevcut soğutucumu kullanabiliyorum. AMD'nin anakartları 100-150 TL daha ucuz, soğutucuyu ekleyince kafa kafayalar.

Kafama takılan noktalar ise:
- AMD 6 Core-12 Thread'e sahip olması. Intel ise standart 4 Core 8 Thread prensibinde. Daha çok Core daha iyi diye düşünüyor insan doğal olarak ama 8 Thread üzerini kullanan optimize edilmiş program var mı? AMD tarafı ileriye dönük çok revizyon geçirecek gibi, Intel tarafı ise oturmuş bir platform.
- AMD catche belleğinin daha büyük olması. Doğrudan performansa yönelik ama şu anki bütün testlerde Inteller önde...(Multicore hariç, 12 Core ile daha yüksek puana sahip AMD. Ama program optimizasyonarı?)
Neredeyse bütün incelemeleri gözden geçirdim gönlüm Intel'den yana ama bir de size sorayım istedim.

Siz olsanız hangisini seçerdiniz :)

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Ev Stüdyosu için Bilgisayar Toplama

13 Ağu 2017, 13:49

Açıkçası hangisi daha stabil, fiyat performansı yüksek olan hangisidir araştırmaktan sıkıldım :D
Bu yüzden genelde benchmark sitelerindeki test verilerine bakıp seçimimi yapıyorum, arkama da dönüp bakmıyorum :P
Burada yanlış görmüyorsam 13130'a 9293 ile Ryzen önde.
https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
https://www.cpubenchmark.net/compare.ph ... cmp[]=2919

Forumlarda saçma sapan bilgiler var, düz mantık gidenler var, tabi bütün dünyada böyle. Bu yüzden de üreticiler bu algıyı yıkmak yerine buna uygun kartlar üretiyorlar(misal mimari açısından daha hızlı olan 2gb ram'e sahip bir ekran kartının yerine 4gb ram'e sahip olduğu için başka birinin seçilmesi ya da core sayısına göre işlemci seçmek gibi). Sonuç olarak istediğimiz şey kullanacağımız uygulamaya uygun stabil bir şekilde çalışması, bu yüzden de benchmarklar spec'lerden daha önemli. Tabi yoğun olacak kullanılacak olan uygulamanın(oyun, 3d tasarım vs) testlerine bakmak daha doğru.

Diğer fikrim de alınan teknolojinin piyasada bir süre barınmış olması. Yani yeni çıkan bir işlemci/anakart yerine belki 1 senedir piyasada olan bir işlemci anakart seçmek daha doğru. Hiçbir komponent efsane olarak çıkmıyor. Birilerinin kullanıp eksilerini görmesi ve sonrasında daha stabil olanını seçmek daha kolay.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

13 Ağu 2017, 13:54

CPU benchmarkta daha fazla core ve thread a sahip olduğu için amdler ön planda şu anda. Ama onun dışındaki her uygulama da muadili intel işlemcinin arkasında. Aslında Ryzen 3 1200-1400x e kadar güzel seçim fiyat olarak. Ama ondan sonrası intel ile aynı fiyat.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

12 Eyl 2017, 02:11

LoL oyumu Ryzen 5 1600 den yana kullandım. Kendi bilgisayarımı toparladım ama eskiyen cpu ve yeni çıkan yüksek kaynak kullanımlı plug inler neticesinde artık bu sistemin vadesinin dolduğunu söyleyebilirim. İşlemci + anakartı elimden çıkartacağım ya da arada yeni parça sipariş verip 2. kasada bir hackintosh kuracağım gibi durmakta. Hackintosh u sırf meraktan kurmak istiyorum, normal PC'de Cubase her türlü işimi sıkıntısız görmekte zaten.

Parçalar geldiğinde toplama ve eski-yeni karşılaştırması yaparım sanırım. :)

çağrı
Kayıtlı Kullanıcı

24 Eyl 2017, 14:00

Biraz geç kalmışım ama hackintosh olayı için tonymacx86.com gayet başarılı bir site. Sistem önerilerinden kurulum rehberlerine kadar her şey var. Bence farklılık denemek güzel oluyor, o yüzden intel yönünde benim tercihim.