Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin
Başlık Yazar

Şarkıların Akorlarını Çıkarmak

03 Ağu 2017, 21:37

Önce linki vereyim. Linkin altında da indirilecek program ve eklentilerin linkleri var.

Aslında video gayet anlaşılır şekilde anlatıyor olayı fakat işin özü şöyle:

Çok az insan mutlak kulakla doğuyor. Ortalama bir müzisyen seviyesine ve içgüdülerine/kulağına bağlı olarak bir şarkıdaki temel akorları yakalayabiliyor. Biraz tecrübe ve biraz armoni bilgisiyle de anahtarı saptayıp tahmin ettiği akorun yapısını da öngörebiliyor. Ben mesela majör, minör, 7liler, havamdaysam maj7ler hatta bazen eksik 5lileri falan yakalayabiliyorum. Fakat sus'lar, dim'ler, aug'lar, nebileyim 6lılar, 9lular vs disonant yapıları yakalayamıyorum.

Biraz da tembelseniz, şarkı zorsa, nette düzgün tab/chord bulamıyorsanız bu yöntem hem kolay hem de oldukça başarılı.

Sonic Visualizer, Londra Üniversitesi - Dijital Müzik Merkezi tarafından geliştirilmiş, free bir program. Buna chordino eklentisini de kurunca, istediğiniz şarkının mp3 dosyasını programla açıyorsunuz. Chordino eklentisi üzerinden akor tahmini yap diyorsunuz. Program size şarkının akorlarını tahmin ediyor. Oldukça da başarılı. Bazen şarkıdaki orkestrasyonda bulunan bazı notalar nedeniyle abuk akorlar tahminliyor, bazen yine aynı nedenle (benim tahminim nedenin bu olduğu) akorun değişmediğine emin olduğunuz yerlerde değişik akor geçişleri öneriyor, ama programın önerilerine alışıyorsunuz zamanla ve kendiniz ayıklayabiliyorsunuz akorları.

Hakkında hiçbir şey bulamadığım ve kendi becerimle de akorlarını saptayamadığım (yada acelem olduğu - sabırsız olduğum) durumlarda ilk başvurduğum yer SV. Çok da memnunum, ısrarla öneririm.

İyi çalmalar.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin
Başlık Yazar

Re: Şarkıların Akorlarını Çıkarmak

03 Ağu 2017, 21:40

Link çok yanlış olmuş :D

Yine de öyle güzel ki silemedim.
Buyrun doğrusuna: