Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
BlackFriday666
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

Re: Jackson King V Custom

01 Eyl 2017, 17:07

Sanırım burayı tekrardan uyandırma vakti geldi.

Şu an gitarla alakalı 2 sıkıntım bulunmakta. Bunlardan ilki manyetikler, hem emg 81 hem de bağlantılarda bir problem olmuş olacak ki şu anda ses alamıyorum, ayrıca orijinal oldukları konusunda da bir türlü şüphem dinmiyor. Sanırım yeni bir set alacağım.

2. olarak ise hem maple sap hissiyatı hem de hafif eğimli duran inlayler huzurumu çok kaçırmakta.

Tahmini bir set 550 600 Tl civarında 2. el şu an. Merak ettiğim ben bu sapın fretboardını bir ebony fretboard ile değiştir(t)meye çalışsam bunun tahmini maliyeti bana ne olacaktır. Buna göre ya gitarı biraz daha kurcalayıp iyice düzgün bir hale getireceğim ya da zaten satış ilanı bulunurken biraz daha fiyat kırıp öyle satmaya çalışacağım. Kendi başıma fretboard işinin altından kalkabileceğimi düşünmediğim için acaba dışarıda tahmini ne kadara bu işi halledebilirim, ebay üzerinde 20 30 dolara hazır fretboardlar gördüm, bunun takılması için neler gerekir, üstündekini sökmek için neler yapmam gerekir veya bu inlayler düzeltilebilir mi sizce?

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

01 Eyl 2017, 20:12

Hazır fretboardların kalitesini kestiremiyorum. İyiyse montajı çok zor değil. Nasıl olsa ucuz deyip alırsan bak, hatta beraber bakalım, içine sinerse takarız. Sinmezse proje amaçlı durur, alırız ebony yaparız yeni bir tuşe. Solo'da inlay de var, yapılır, zor değil.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

01 Eyl 2017, 20:14

Yine de gitar genel olarak içine sinmediyse zorlama, içine sinecek bişey kotaralım sana.

Kullanıcı avatarı
BlackFriday666
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
İletişim:

01 Eyl 2017, 20:35

Hocam 20,30 dolara rosewood veya ebony fretboardlar var ama gelişiyle olur bana hiç yoksa 70 80 dolar. Uymazsa değerlendireceğim pek bir proje de olmadığı için çok deneme yanılma usulü iş yapamam muhtemelen. Ayrıca içime sinmesinden ziyade, düzeltmek için daha da harcamam gereken para, aynı parayı satıp üstüne alabileceğim bir gitar için harcanırsa daha mı makul olur diye düşünmekteyim, yoksa sadece sahnede kullanmak amacıyla yapacağım EMG 81li bir gitardı, grubun kayıtları için gitarlarım belli, tonal bir sürpriz yaşamamak adına da onların dışına çıkmıyorum zaten. Şu an için bi 81 alsam sorunsuz bir ses alacağım ama o kayık inlayler gün geçtikte dert oluyor içime tamamen simetri takıntım vb yüzünden. İlandaki resimlere bile baktıkça "ne güzel gitar oldu" diyorum ama içime sinmiyor tam olarak. Eşik falan da sıkıntılıydı onları hallettim, sapı çok rahat şu an, gerçekten çok keyifli bir çalımı oldu, 85 ile de güzel tonlar veriyordu, eğer ki fretboard değiştirmeden inlayleri düzeltebilirsem ben de maple olarak kullanacağım yine -bir ebony kadar keyif vermese de- dedim acaba sticker falan işe yarar mı yoksa tekrardan oymak mı gerekir veya bunu düzeltmek için nasıl alternatifler üretilebilir. Son 2 derdi kaldı, ucuz bir şekilde çözebilirsem sahnede elimden düşmeyecek çok ikonik bir gitar yapacağım diye düşünüyorum. -İlanı koydum ülkenin 2 3 böğürmeli extreme metalci abisi almak için yazdı direk :D - Ama bunlar çözülene kadar çok itici geliyor bana.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

01 Eyl 2017, 23:03

Sticker göreceli masrafsız bir çözüm, denenebilir esasen. Inlay daha zor ve dönüşü olmayan bir süreç. Şu anda da sticker vardı zaten galiba, bişey kaybetmezsin.

Ebony komple fretboard sıfırdan desen, 50₺ ağaç, 30-40₺ fret olsa (hatırlamıyorum), 20-30₺ inlay olsa işçilik için de ikiyle çarpsan 200₺yi bulur yine nereden baksan. Ki işin içine inlay falan da girince daha da fazla tutabilir, yapıştırması vs ile.