Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Kötü (elektro/bas) Gitar Nedir?

28 Oca 2019, 15:38

Ezbere çok fazla dönen bir söylemdir ya, "dandik gitar", "kötü gitar". Bu da genelde "fiyata göre sırala/artan" şeklinde karar verilir.

Bu sıralamada en üstte yer alan gitarlardan yaklaşık aynı fiyatta olan iki farklı marka(budget marka diyelim) için düşüncelerin farklı olabildiğini görebilmekteyiz.

Gitar talaş tozu yutmuş biri olarak ya da farklılıkları görmüş biri olarak sizce kötü gitar nedir?

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Kötü (elektro/bas) Gitar Nedir?

29 Oca 2019, 10:59

Henüz kullanılamayacak kadar(ayarları yapılmış bakımlı bir gitardan bahsediyorum) kötü tonlu bir gitara rastlamadım. Güzel bir amfi ile hemen hemen her gitar düzgün tınlıyor. Sadece bana hitap edecek tepkisi olmasına dikkat ediyorum. Palm mute vurduğunda o gitar cuka cukalamıyorsa benlik değildir basitçe :D :D Anlatılmaz hissedilir :lol:

Kötü gitardaki kasıt bence fret pozisyonları hatalı, bu sebeple entonasyon yapılamayan ve kullanılan ağaçların çok esnek olduğu gitarlardır. Bundan sonraki kıstas ise kullanılan ağaçların grain yönünün düzgün olması ya da seçilimesi diyebilirim.

Gitara ilk başladığım yıllarda beni LP kasa biçiminden soğuton bir Stagg ve bir Epiphone ile karşılaşmıştım. Ama o zamanki bilgim + kullanılan amfiler ile ESP bile çalınsa beğenilmezdi sanırım ( İyi ki ultra süper deli zengin arkadaşım yokmuş :lol: ). Tabi bir de eldeki enstrumanları düzgün ayarlayacak kişiler de olmadığından ayarlarının da çok kötü olduğunu düşünüyorum.

2-3 sene önce ilk giriştiğim RG350 mesela zamanında bulabildiğimiz en iyi gitarlar arasındaydı. Ama boyasını kaldırıp baktığımda 4-5 parça gövde, köprüsü kötünün bir tık iyisi olarak geçen bir model. Düşününce vasat denebilecek bir gitar. Manyetiklerini, biraz para bulan insanlar değiştirirlerdi.

Ama Mesa Boogie Mini Rectoya bağlayınca kaydettiğim şarkılara kendini gayet güzel blend edebiliyordu. Kendi orjinal köprüsü olmadığından daha iyi bir ibanez köprü getirtip takmıştım o sebepten orjinal köprünün akort stabilitesini tam bilemiyorum. Ben kendi ayarladığım şekliyle bir sorun yaşamamıştım. Manyetikleri tam olarak hi-gain kısmına hitap etmese de kendine has bir tonu vardı.

Fiyat/Performans ikilisine de andertons un şu videosunu referans göstererek yorum yapabilirim. Tam olarak benzer fikirlere sahibim.
Sonuç olarak; gitarı gitar yapan şeyin amfi olduğu düşüncesine bağlayıp bitireyim ben :D