Gitar ve ekipmanları yapımı

Les Paul mü, Strat mı?

Les Paul
15 (48%)
Stratocaster
16 (52%)

Toplam oy: 31

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Les Paul mü, Stratocaster mı?

12 Mar 2018, 16:36

Gibsonun batacağına inanmıyorum ben. Bir iki şirket satar yine toparlar, bir aralar mali durum kötüydü der geçerler :D

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

12 Mar 2018, 17:37

Shonage,
Şaka maka şu veya bu nedenle biraz öyleler aslında. Elektro gitar tarihine ve enstrümanın en alakasız insanın bile zihnindeki görünümüne şekil vermiş iki firma neticede.

Kullanıcı avatarı
Shonage
Yeni Kullanıcı

14 Mar 2018, 12:42

Biraz konudan sapıyorum ama devir butik devri oldu. Marka diye satılan gitarların fiyatlarının karşılığında alınan sorgulanmaya başlayınca devreye butik diyebileceğimiz markalar girdi. Paranın hakkını daha fazla vermek, karşında muhattap bulmak ve istediğin opsiyonu ürettirebilmek insanlara daha cazip geliyor artık. Evet gidip gene Gibson yada Fender alınıyor ama ikinci veya üçüncü gitarlarda artık insanlar daha farklı şeyler aramaya başladı bence. Belkide Gibson ve Fender'in gücü buradan geliyordur. Zaman ve ilgiler değişse de bir şekilde yine de hayatta kalmayı başarıyorlar.  

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

14 Mar 2018, 19:13

Doğru. Olay bunların kafaya kazınmış olmasından kaynaklanıyor, özellikle de görsel hafızaya. Bu iki marka yarın kepenk indirse bile o iki imajın yeni nesillerin gözünde değişmesi en azından bir 30-40 sene alır (attım). Muhtemel daha da fazla zira butik dediğimiz gitarlar da bu iki tipin varyasyonu.

Sonuçta her single cutaway gitar iyi kötü tele ya da les paul'ü, her double cutaway gitar da strat ya da sg'yi andırıyor. Evet bire bir aynı değil ama gorilin maymuna benzediği kadar benziyorlar.

Kullanıcı avatarı
LuthierTurk
Yeni Kullanıcı

17 Nis 2018, 10:18

Herkesin sevdiği kendine güzel, ama güneş çamurla sıvanmadığına göre dünyanın en seçkin gitarcıları, temiz temiz çalan gitarcıları hep strat kullanır, çünkü strat benzeri olmayan bir gitardır. Humbucker gürültüyü önlerken asıl önemli olanı kaybetmiştir. Bu nedenle 1 numara strat, 1.1 numara teledir. Bu arada hakkını yemeyelim Les Paul bir masterpiecedir ama gitar olarak bakılırsa strat yenilemez. Özellikle gibson ve ibanezin düşüpde şekli değişmiş gibi gitarları bence pek olmamış, sevene hayırlı olsun
Nedir Strat' ı 1 numara yapan? Özelliği nedir? Neden eşsiz? Özel bir Scale sahibi mi, köprüsü mü özel, manyetiği mi özel vs... Sorularını tatmin edici cevaplar verebilirseniz faydalı olur. Yoksa güneş ve temiz çalan gitaristler ile ilgili bir durum değil bu kanımca. Benim gönlümde 1 numara diyorsanız o ayrı tabi.
Öncelikle scale işine çok takmamak gerek, çünkü scale farkı dediğiniz şey perde başına 2-1 mm farkdır, scale bir gitarı iyi veya kötü yapmaz. Fenderin mayetik yapısı yani single ve bağımsız alnico mıknatıs yapısı sesin muhteşemliğini sağlar. P90 da aslında single bir manyetiktir ancak fender manyetiği kadar özellikli değildir, bu konu saatlerce konuşulabilir. 50 yıllık gitarcılık ve 40 yıllık luthierlik hayatımda fender single manyetikleri hep beni hayrete düşürüyor, bu Leo amca nasıl bir adam ki gitar dünyasına silinemez bir iz bıraktı. Ağaçlara gelince Fender bu iştede çok muhteşem bir kombinasyon oluşturmuş, CBS alımı sonrası Fender dede hala daha süren kapitalist kaygılar işin aslını bozdu. Fender strat manyetik dizilimi yerleri o kadar önemli ki diğer gitarlardaki hiçbir kombinasyon ara tonlar dahil bu kadar farklı ve eşsiz tonları sağlayamaz, yerlerini bir kaç santim kaydırın gitarın bütün özelliği kaybolur. Fender stratocaster bir mühendislik harikasıdır, diğerleri ise daha çok görsel sanatlar açısından değer taşırlar, ben gitar çalacağıma göre önemli olan sesdir. 
Gitara adanmış 45 yılın birikimleri luthier olarak gitarsevenlere sunuluyor.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

17 Nis 2018, 10:58

Üstad bunları şahsi fikriniz olarak alırsak amenna, ki aynı fikirdeyim temelde..
Fakat bunları evrensel doğrular olarak masaya koyuyorsanız, "patlıcan musakka, pilav, cacık üçlüsü şu şu nedenlerle dünyanın en iyi öğünüdür, bu da herkes için böyledir" demiş oluyorsunuz.. Ki o noktada işin içine zevkler ve renkler giriyor..
Hatırı sayılır miktarda müzisyen humbucker'ları single'lara tercih ediyor, ve bunun için de nedenleri var..

Skala da, fikrimce bir gitarı iyi kötü yapmasa da, çalımını kolaylaştırabilir ki teknik manada kalitesine etki edebilir (spesifik bir müşteri gözündeki kalitesine)..

Kullanıcı avatarı
crushhh
Yeni Kullanıcı

21 Nis 2018, 04:28

Stratocasterr🙄
Boss DD6 Delay ,Tech21 Sansamp Oxford ,Vox Satchurator, Boss Ns-2 ,Boss Ce5, Mxr Phase90 Evh Mod ,Carl Martin Opto Comp, Crybabay Cbm95 ,Korg Pitch Tuner, Fender Stratocaster, Blade Texas Standat Pro, 412, Orange TH30 Head , Orange Ppc 112 Cabinet