Gitar ve ekipmanları yapımı

Kullanıcı avatarı
hackeiommi
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Progressive Rock

10 Mar 2018, 20:42

Benim açımdan özellikle son yıllarda büyük önem kazandı bu tarz. Genel bir tanım yapmak ne kadar uygun olur bilmiyorum. Dinlediğim gruplar arasında farklar bayağı büyük. Sound, grup elemanlarının çeşitliliği, görevler, enstrümanların kullanış yoğunluğu ve enstrüman çeşitliliği arasında farklar büyük. Orta veya Kuzey Avrupa kökenli olanlarını Kraut Rock kategorisine alanlar da var.

Benim ilgimi türün en çok bilinen grubu Pink Floyd ile çekti. Tabii ki burada bir David Gilmour için saygı duruşana da geçiyorum :) Türün ısınmama neden olan en büyük faktörü ise, bende psikolojik açıdan dinlenme, rahatlama gibi hep olumlu etkiler yaratması.

Türe PF'un ardından daha sonra Eloy, Alan Parsons Project gibi gruplar da rol oynadı. Psikolojik etkenler hariç, genel olarak gözüme çarpan, melodi zenginliği, armoni çeşitliliği ve müthiş bir enstrüman hakimiyeti. Öyle ki elektro gitara çok az yer veren Emerson Lake & Palmer gibi gruplar bile dinlerken bir eksiklik duygusu oluşturmuyor.

Kendimi bu konuda otorite saymadığım için fırsat bu fırsat, türü sevenler ile biraz bilgi alış verişi yapmak güzel olur diyerek başlığı açtım. katkılarınızı beklerim efendim.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

Re: Progressive Rock

10 Mar 2018, 23:53

Sınıflandırmalardan haz etmesem de bu saydıklarını psychedelic rock diye dinledim senelerce Hacke.

Buna mukabil çok sevdiğim Jethro Tull, King Crimson ve Rush'ı da progressive diye.

Gerçi düşününce punkın belli kolları hariç progressmeyen bir tür yok gibi rock alt kollarında.

Dream Theater vb tarzı yeni progresif rocka ise ısınamadım hiç.

Kullanıcı avatarı
O 2
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Progressive Rock

11 Mar 2018, 00:31

Müziği çok fazla kategorize etmeyi sevmiyorum çünkü bazen aynı grubun şarkılarında tür farkı olabiliyor. Net olarak şudur diyemiyorum Sadece bazı gereksiz bulduğum türler için türün ismini kullanıyorum.

Ama farkettim ki progressive rock/metal konusunda yapıyorum seçimlerimin çoğunu. Çoğu kişinin ilk aklına gelenleri kastetmiyorum tabi, Pink Floyd, Camel, King Crimson. In the Wake of Poseidon, Echoes, Never Let Go, sonradan tanıyıp sevdiğim şarkılar.

Anathema'nın kendi sound'unu bulduğu albümler, Opeth'in yine aynı şekilde. Zamanla dönüştükleri progressive halleri benim "işte budur!" dediklerim. Anathema vokal olarak daha ilerideyken Opeth müzikal anlamda.

Yossi Sassi(eski Orphaned Land lead gitaristi) yeri de ayrı. Özellikle gruptan ayrıldıktan sonra yaptığı ilk albüm Melting Clocks.
Fanlık olayını her zaman saçma bulmuşumdur ama gerçekten kendi elektro gitarımı almaya karar vermemdeki ve ne alacağım konusundaki en önemli etmen olmuştur. Şu anda uzun süre dinleyemiyorum, sıkılıyorum, yeni albümlerine pek ısınamadım ama yine de takip ederim.

Bu arada Opeth ve Yossi Sassi/Orphaned Land gitarda en çok çalıştığım gruplar.

Sözlerime burada son verirken, gece yarısına uygun bir progressive rock bırakıyorum şuraya :