Gitar ve ekipmanları yapımı

 
Kullanıcı avatarı
hackeiommi
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar
Mesajlar: 134
Kayıt: 19 Ara 2016, 17:15

Forumda Yazılacak Makaleler Ve İncelemeler Üzerine Metodlar Ve Kurallar

27 Şub 2017, 19:02

Merhaba dostlar. Forumu bilgi paylaşımı üzerine kurarken, bilgileri sadece kendimiz girmeyi değil, aynı zamanda sizlerden tecrübeleriniz doğrultusunda gelecek bilgileri de bir düzen içinde yayınlamayı düşünüyoruz. Zira her şeye tek başımıza yetişmemiz mümkün değil.
 
Forumumuzun üyeleri olarak sizlere, foruma katkıda bulunabilmeniz adına özellikle forumda incelemesi, makalesi bulunmayan, kullanmakta olduğunuz veya en az bir yıl aktif olarak kullandığınız pedal, amfi, gitar, prosesör, ses kartı gibi ürünlerin marka ve modelleri hakkında tanıtım yazıları yazma hakkı tanıyoruz.
 
Tanıtımını yapacağız ekipmanınızın giriş seviyesi, ucuz veya butik bir ekipman olmasının bir önemi yok, hepsi kabulümüz. Kimsenin “Marshall MG 15 amfinin” veya “Cort X2’nin incelemesi, tanıtımı mı olur?” diye bir endişesi olmasın. Bilginin her kırıntısı gözümüzde kıymetlidir.
 
Tanıtım yazılarınızı yazarken, belli bir kalıba uymanızı rica edeceğiz. Bildiğiniz gibi bu tipte her yazının başlık, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olması gerekir.
 
Öncelikle başlığımızı şu şekilde açıyoruz:
 
X (Gitar, amfi vs.) Y (Model) Pedalı-Amfisi-Prosesörü-Gitarı Tanıtımı (İncelemesi de yazılabilir)
 
Örneğin Boss DS1 tanıtımı yazacaksınız. O zaman başlığı:
 
Boss DS1 Pedal Tanıtımı
 
Şeklinde açınız.
 
Giriş bölümüne tanıtacağınız ekipmanı ne zaman aldığınızı, ne kadar süre ile kullandığınızı, sıfır mı ikinci el mi aldığınızı ve kaç liraya aldığınızı yazabilirsiniz.
 
Gelişme bölümümde ürünün ton yelpazesi, hangi ürünlerle birlikte kullandığınızı, başta neden tercih ettiğinizi, ne tür tonlara ulaştığınızı, ürünün kullanım kolaylıkları, avantajları, dezavantajları, özellikle gitarlarda ürünün ağaç, hardware ve elektronik donanımı üzerine düşüncelerinizi, eğer ürünlerde modlama yaptı iseniz aldığınız sonuçları, yaşadığınız tüm tecrübelerinizi aktarınız.
 
Sonuç bölümünde ise ürün konusunda memnuniyetinizin derecesini, beklentilerinizi ne kadar karşıladığını, elden çıkardıysanız neden çıkardığınızı, hatta pişman olup olmadığınızı, fiyat/performans derecelendirmesini yazabilirsiniz.
 
Yapabilirseniz, yazılarınızı kayıt yapıp linklerini de ekleyerek destekleyiniz. Yine link şeklinde ürününüzün resimlerini de yazınıza gömebilirsiniz. İlk yazınızda bunları yapamasanız da başlık altına sonradan yazacağınız mesajlara da bunları ekleyebilirsiniz.
 
Bu şekilde yazar üye olarak aktif olmanız, hele ki kurallara uygun bir Türkçe ile yazıp düzeltmelerle bizleri uğraştırmaz iseniz, forum içinde sizlere ayrıcalık da sağlayacaktır, kıymetinizi artıracaktır. Zira bir bilgi kırıntısı bir hayatı değiştirebilir.

Makaleler ise klasik kuralları ile yazılabilirler. Kısaca, temel unsurunuz savunulacak, tanıtılacak bir "fikir" olmalıdır, Bu fikir bir gitar, amfi vb. markasının tarihçesi, doğruları, yanlışları olabilir. Bir işi yapmak yöntemi üzerine eksiklere veya doğrulara da değinebilirsiniz. Örneğin, dijital kayıt teknolojilerinin avantajları ve eksikleri üzerine yazmak, tam da bu alana girer. Ama fikrinize ispat, delil getirmeniz gerektiğini de unutmayın. Zira makaleler de öğretici metinlerdir. Bu yüzden kullanacağız dil kesinlikle açık ve anlaşılır olmalıdır.
 
Unutmayınız, yazınız yukarıda belirlenen temel kalıplara ve düzgün dil kullanımına uymazsa yayına alınmaz. Dalgınlıkla alınsa bile yayından kaldırılır. Bu durumda yazıyı gerektiği şekilde düzeltmeniz, yayına alınması için yetecektir.