Gitar ve ekipmanları yapımı

_Ozan_
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

Pedal Formatında Amfiler

09 Mar 2018, 22:43

Pedal boyutunda ve formatında olup içerisinde power ve preamp barındıran çözümler uzun zamandır ilgimi çekmekte. Özellikle arkadaşlar ile eğlencesine gittiğimiz stüdyolarda amfilerin sürekli farklı olması ve tonların farklı şekilde çıkması üzerine doğal olarak bu tarz bir arayışa girdim :)

Şimdiye kadar karşılaştığım seçenekler aşağıdaki gibi:

- Bluguitar Amp1 - 

Thomas Blug tarafından kurulmuş şirket. Kendisi aynı zamanda gitarist. Uzun zaman boyunca H&K firmasında amfi tasarladıktan sonra bu tarz bir fikirle yola çıkayım demiş. Aletin 100 Watt'lık gücü var. Power katı Transistörlü, Preamp katı ise Nanotube denilen bir teknolojiye sahip. Oldukça versatil bir ürün. Üzerinde 4 kanal (Clean,Vintage,Classic,Modern) ve ilave olarak Boost ve Dijital Reverb'ü yönetebileceğimiz Footswitchler var. Hatta FX Loop da koymuş abiler. Ayrıca Loadbox'a gerek kalmadan direkt ses kartına DI box üzerinden giriş yapıp IR'lar ile kayıt alabilirsiniz. Veya üzerinden Cab Sim özelliği ile direkt ses kartına da girebilirsiniz. Benim gibi kayıtta Analog ton arayanlar için müthiş bir özellik.

Özetle al bunu vur setup'ın dibine. Thomas'ın anlattığı kadarı ile Power Amp katının kırılma karakteristiğini Tube Power Amp'lere benzetmiş. O yüzden transistörlü amfilere benzetmeyin vs diyor. Malum ülkemizde alet olmadığından deneyemedim ne kadar doğru dediğini bilemiyorum. Ama genel olarak kullanışlı bir alete benziyor AMP1.

http://www.bluguitar.com/english/AMP1_features.html

- Hotone Britwind & Mojo Attack - 

Bu iki alet de NAMM'da yeni tanıtıldı. Mart sonu gibi çıkması bekleniyor. Hotone'un meşhur 5W'lık transistörlü amfileri Voltranı oluşturmuş burada. 

Britwind, British Invasion (Vox) ve Purple Wind (Plexi) mini amfilerini pedal formatında tek bir kutuda buluşturan çözüm. 75W gücü olacak, FX loop, Dijital Reverb vs de var. Çok merak ediyorum gerçekten. Mojo Attack ise Mojo Diamond (Tweed) ve Heart Attack (Mesa Rect) Amfilerinden oluşuyor.

http://www.hotoneaudio.com/products/Nan ... 5/255.html

http://www.hotoneaudio.com/products/Nan ... 5/256.html

- Baroni Mini AMP 50 - 

Baroni İtalyan Pedal ve Amfi üreticisi. Bu modelin Youtube'da çok videosu yok ama Brett Kingman'ın bir tane videosunda denk gelmiştim. Dehşet tonları var. Transistörlü bir amfi ve 50W. Sansamp büyüklüğünde ve 2 kanalı var. Herhangi bir efekt vs yok. 250 USD'lik fiyatıyla Hotone ile fiyatta kapışacak gibi. Doug Aldrich endorsee olmuş.

https://www.baroni-lab.eu/shop/ampli/mini-amp-2-2/

Şimdiye kadar bunları buldum Pedal Formatında. İlave eklemek isteyen var ise buyursun :)

Son olarak Milkman bir model çıkarmış ama abartı pahalı ve bilgim olmadığı için buraya yazmaya gerek duymadım. Bir de Seymour Duncan Power Stage, EHX Magnum, Mooer Baby Bomb ve Quilter 45 modelleri sadece Power Amp olduğu için buraya eklemedim.

Bunlar dışında Pedal Formatında olmayan Quilter, Mark Micro gibi amfiler de var onları da deneyimleyen var ise yorumları merak ederim.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Pedal Formatında Amfiler

10 Mar 2018, 02:36

Bu tek kanal mini amfi ve çok kanallı preamplar baya ilgi çekiyor son zamanlarda. İncelemelerde gördüğüm kadarıyla kendi çaplarında başarılı aletler de.

Ben mobilite sorununu mini recto ile çözmüş bulunmaktayım :D İzmir'de sürekli gittiğim Özgür Stüdyo'dan farklı bir yere gitmek zorunda kalırsam hemen çantasına atıp mevcut kabine takıveriyorum.  Taşıması rahat, mis gibi recto soundu :D

_Ozan_
Kayıtlı Kullanıcı
Başlık Yazar

10 Mar 2018, 10:43

Ben de aynı şekilde BassBreaker 007 alayım gazındayım bir süredir. Ama pedal formatı daha çok ilgimi çekiyor, direkt göm gigbagin içine takıl hesabı :)

Yaş ilerledikçe ağırlıktan kurtulma sevdası tavan yapıyor hali ile :)

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

10 Mar 2018, 12:33

Bir Crate kafa almak üzereydim, modelini hatırlamıyorum, minik bir radyo kadardı. 10-15 sene öncesi. Sonra Blue Voodoo almıştım son anda karar değiştirip.

Bu ufaklar pratik ve güzel görünüyor cidden. Ben gibi eski kafalıların bile kafasını karıştırıyor. Tüm setupını yanında kolayca taşıma fikri cezbedici gerçekten.

Kullanıcı avatarı
ASHin
Kayıtlı Kullanıcı

10 Mar 2018, 17:10

Bir Crate kafa almak üzereydim, modelini hatırlamıyorum, minik bir radyo kadardı. 10-15 sene öncesi. Sonra Blue Voodoo almıştım son anda karar değiştirip.

Bu ufaklar pratik ve güzel görünüyor cidden. Ben gibi eski kafalıların bile kafasını karıştırıyor. Tüm setupını yanında kolayca taşıma fikri cezbedici gerçekten.
Hocam konunun dışına çıkmak gibi olmasında her yorumunuza bir şekilde Blue Voodoo yu sıkıştırdığınıza göre anlattıkları kadar dehşet bir ampli :). Bi bulup deneme fırsatım olmadı şu aleti. Türkiye’de az bulunuyor belliki.

Kullanıcı avatarı
hackeiommi
Kayıtlı Kullanıcı

10 Mar 2018, 22:55

Güzel konu. Taurus'un da böyle bir amfisi var. İlk gördüğümde prosesör falan zannetmiştim. Alet bu:

http://www.taurus-amp.pl/guitar/stomp-h ... -4-sl.html

Sayfasında başka modeller de var. İncelemeye değer.

Kullanıcı avatarı
hackeiommi
Kayıtlı Kullanıcı

10 Mar 2018, 22:57

Hocam konunun dışına çıkmak gibi olmasında her yorumunuza bir şekilde Blue Voodoo yu sıkıştırdığınıza göre anlattıkları kadar dehşet bir ampli :). Bi bulup deneme fırsatım olmadı şu aleti. Türkiye’de az bulunuyor belliki.
Kesinlikle az bulunuyor. İki kere alma fırsatım çıktı ama her seferinde kaçırdım. Satılığa çıkınca uzun süre beklemiyor.

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

10 Mar 2018, 23:41

Ashin, bunu daha çok yaşlılığa verebilirsin :D

Gerçekten yazarken bu kez ben de farketmiştim, ve fakat gerçekten de anormal bir amfi. Volume aç, lambalar kırılsın yoksa lambalı amfinin tadını alamazsın görüşünü de mit haline getiriyor.

Kullanıcı avatarı
Blindeath
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

11 Mar 2018, 00:30

Güzel konu. Taurus'un da böyle bir amfisi var. İlk gördüğümde prosesör falan zannetmiştim. Alet bu:

http://www.taurus-amp.pl/guitar/stomp-h ... -4-sl.html

Sayfasında başka modeller de var. İncelemeye değer.
Beyefendi grubunun gitaristi Ozan Doğanay sahnede kullanıyor. Her ne kadar geniş bar ortamı da olsa tonları gayet güzel normal bir amfi gibi geliyor. Tam olarak aynı model mi bilmiyorum ama Taurus :D :D

Kullanıcı avatarı
dingdongdaddy
Site Admin

11 Mar 2018, 01:09

Zakkum Eren de Taurus kullanıyor idi hala bırakmadıysa.